Jak si vybrat a jak se starat o bezpečnostní postroje

Používání osobních ochranných prostředků je nezbytné pro každého, kdo pracuje v extrémních výškách. Jedná se především o bezpečnost zaměstnanců. Je však také důležité dodržovat předpisy na ochranu proti pádu, aby jste zabránili pokutám a poškození dobrého jména vaší firmy. Pokud vaši zaměstnanci pravidelně pracují ve výškách, je dost velká šance, že ochrany proti pádu jsou již součástí vašeho bezpečnostního protokolu. Pokud se vaši pracovníci vystavují riziku každodenního pádu nebo jen ve výjimečných případech, je naprosto nezbytné, aby jste vy i váš tým dobře rozuměli tomu, jak správně nastavit ochranné prostředky pokaždé, když je používáte.

Než se ponoříme do detailního vysvětlení, udělejme si chvilku, abychom si prošli různé typy ochran proti pádu. První je sada pro lešení a rovné povrchy. Tato sada je takzvaná „aktivní ochrana proti pádu“. Tento typ systému zachycení, ale pádu nezabrání. Zastaví vás až poté, pokud by jste již padali a dříve než by jste narazili na zem pod vámi. Tato sada obsahuje postroj a tlumič pádu.

Další sadou je sada určena pro práci na střeše. Tato sada je také „aktivní ochrana proti pádu“. Jedná se o ochranu, kterou zaměstnanci používají nebo nosí a zahrnuje postroj, tlumič pádu, 10m bezpečnostní lano a posuvný zachycovač. Funguje stejně jako předešlá sada, která vás zastaví při pádu.

Třetí sada je určena pro řemeslnické práce. Opět se jedná o „aktivní ochranu proti pádu“ a ta obsahuje postroj, samonavíjecí zachycovač s tlumičem pádu a vázací popruh.

Poslední sada je takzvaná „pasivní ochrana proti pádu“, která se stará o to, aby k pádu vůbec nedošlo. Funguje tak, že připevňovací lano je kratší a musíme ho upevnit tak, aby byla minimalizovaná mobilita uživatele. Tím popruh brání aby k pádu došlo.

9 kroků pro správný výběr ochrany proti pádu 

Werner-Fall-Protection-Professional-Construction-Workers-Kit

1. Vyberte si správný postroj

Existuje několik typů postrojů z nichž každý má různé vlastnosti a výhody. My Vám tento krok ulehčíme tím, že námi nabízené sady mají univerzální postroj. Pohodlí při práci ve výškách je důležité a proto univerzální postroj je skvělou volbou.

2. Správné školení 

Pokud jde o bezpečnost, nikdy ji neberte na lehkou váhu. Ať už je váš zaměstnanec nový nebo zkušený profesionál, měl by být neustále proškolován v tom, jak kontrolovat a používat všechny ochrany proti pádu, které bude v rámci Vaší firmy používat.

3. Zkontrolujte vaše postroje a příslušenství

Před použitím pečlivě zkontrolujte postroj a další součásti sady, zda nevykazují známky opotřebení. To by mělo být provedeno pokaždé bez ohledu na jeho stav před každým použitím. Pokud najdete jenom malé známky opotřebení, jako jsou řezy na laně, trhliny nebo došlo-li k pádu a tlumič pádu se rozbalil z plastového obalu, tak použijte nové součásti, které jsou určeny pro typ vámi používané sady.

4. Správné nasazení

Nejprve zkontrolujte, zda jsou všechny součásti postroje bez známky poškození a zda jsou popruhy na správných místech. Po nasazení postroje zkontrolujte, že je vše dostatečně utáhnuté a zabezpečené. Požádejte někoho, aby zkontroloval zda žádný z popruhů postroje není převrácený nebo se neuvolnil. Pokud ano, sundejte ho, narovnejte a znovu nasaďte.

Sada na zachycení proti pádu - pracovník mix

5. Ujistěte se zda je vše utáhlé

Po zapnutí se znovu ujistěte, že máte postroj dostatečně utáhnutý a není nikde volný. Pokud jsou popruhy příliš volné, riskujete úplné vyklouznutí z postroje. Je-li příliš těsný, může to být nepříjemné, bránit Vám v pohybu a nebo přerušovat správný oběh krve ve vašem těle. Nejoptimálnější je, když dokážete pod popruhem protáhnou otevřenou ruku, ale pokud jste schopni protáhnout pěst, tak jsou popruhy málo dotažené. 

6. Zajistěte volné konce

Zkontrolujte, zda jsou volné konce řemínku zasunuty do spojovacích prvků. Tím se zabrání tomu, aby se zachytili o cokoli, co by mohlo být nebezpečné buď pro Vás nebo by mohlo poškodit funkčnost samotného zařízení.

7. Vyberte si správnou sadu na Vaši práci

Toto je snad nejdůležitější krok ze všech. Vždy používejte tu správnou sadu pro danou práci. Nikdy nepoužívejte například sadu na práci na lešení pro práci na střeše. Pokud pracujete na střeše, vždy používejte sadu na střechu a tak dále. Když se budete snažit kombinovat nesprávné sady na práce pro které nejsou určené, je to nepohodlné a hlavně je velká pravděpodobnost v tom, že dojde ke zranění pokud spadnete, protože systém nebude fungovat jak má.

Werner-Fall-Protection-Roof-Workers-Kit

8. Využívejte kvalitní příslušenství 

Bod připojení, ať je to k lešení nebo ke sloupu, je stejně důležitý jako celý systém. Pokud nesprávně připnete Vaši sadu proti pádu k bezpečnému bodu, tak může dojít ke zranění. Toto začíná kvalitním příslušenstvím. Vždy používejte kvalitní a hlavně správné karabiny, které jsou určené pro danou sadu. 

Sada na zachycení proti pádu - tlumič pádu

9. Celková bezpečnost

Ochrany proti pádu nejsou jen dobrý nápad, mělo by to být povinným vybavením každého zodpovědného řemeslníka, který pracuje ve výškách kde hrozí pád. Bez ohledu na to, jak velká nebo malá je vaše firma. Když upřednostňujete bezpečnost, budujete také důvěru mezi svými zaměstnanci, zlepšujete morálku, udržujete si dobré jméno firmy, vyhýbáte se pokutám a co je nejdůležitější, chráníte své zaměstnance před zraněním. Neriskujte zbytečně se svým životem, nebo životem vlastních zaměstnanců a pořiďte si kvalitní vybavení pro práci ve výškách.